2023 Işıklar Tuğla Ödülleri’nin Sahipleri Belli Oldu

Türkiye’de ve dünyada tuğla kullanımının yaratıcı ve iyi detaylandırılmış uygulamalarını ortaya koyan projeleri ödüllendirmenin yanı sıra buradan elde edilecek bilgi birikimini ve deneyimleri paylaşmayı amaçlayan “Işıklar Tuğla Ödülleri 2023” programının ikinci döngüsünde ödüle değer görülen projeler belli oldu.

Son 10 yıl içinde tamamlanarak kullanıma açılmış; tuğla kullanımının yaratıcı ve iyi detaylandırılmış uygulamalarını ortaya koyan projelerin arşivini oluşturmak amacıyla Yapı Medya İletişim organizasyonu ile iki yılda bir düzenlenen ödül programında Işıklar Tuğla’nın geniş ürün yelpazesi ile geliştirilebilecek, sürdürülebilirlik ve kültürel bağlamda tasarıma artı değer katan yenilikçi yaklaşımlar destekleniyor. 

Alışılmışın dışında, Işıklar Tuğla ürünlerini kullanarak yeni tasarım yaklaşımları geliştiren, daha yaratıcı ve ilginç geometrilerle fark yaratan uygulamaları ortaya koyan, geleneksel yapı malzemesinin güncel kullanımlarının araştırılması ve geliştirilmesi adına jüri tarafından 5 proje jüri tarafından eşdeğer ödüle değer görüldü. Jüri bu sene; Prof. Dr. Seden Acun Özgünler (İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi), Doç. Dr. Ümit Turgay Arpacıoğlu (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi), Kerem Erginoğlu (Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık Kurucu Ortağı), Prof. Dr. Hüseyin L. Kahvecioğlu (İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi) ve Dürrin Süer’den (M+D Mimarlık Kurucu Ortağı) oluşuyordu.

Işıklar Tuğla Ödülleri 2023; Ödüle Değer Görülen Projeler: 

  • Pneuma – Hera Büyüktaşçıyan
  • 31/23 – rggA Mimarlık A.Ş.
  • Çamlıca Palet Türk Müziği İlkokulu ve Ortaokul – Mi’Mar Mimarlık 
  • Ermiş – CM Mimarlık
  • Longosphere Glamping – Yazgan Tasarım Mimarlık

Projeler hakkında ayrıntılı bilgiye ve jüri değerlendirme tutanağına www.isiklartuglaodulleri.com adresinden ulaşabilirsiniz.