Üretimde ve Tuğlada SürdürülebilirlikSürdürülebilirlik

Yapı malzemeleri denildiğinde dünyanın en eski ve en temel ürünü olarak bilinen tuğla, sürdürülebilirlik açısından da inşaat sektörünün en önemli bileşenleri arasında yer alıyor.

Tamamen doğal bir malzeme olan ve doğada bulunan kilin pişirilmesiyle imal edilen bu ürün, kullanıldığı her yapının sürdürülebilirliğini artırıyor.

Yapıların vazgeçilmez malzemesi olması ve yoğun kullanımı tuğlayı çevre için daha da önemli hale getiriyor. Beton bir blokun ömrü 100 yıl kadar olabilirken, kil tuğlanın ömrü ise bunun 10 katına kadar çıkabiliyor.

Tuğlalar, mimari açıdan da oldukça geniş bir kullanım alanı sunuyor. Binaların duvar örmeleri haricinde, yapıların dış ve zemin kaplamalarında veya odaların kaplamalarında da kullanılabiliyor. Bu sayede mimari olarak daha estetik bir görünüm sağlanabiliyor. Isıyı emme özelliğine sahip tuğlalar, ısınma maliyetleri açısından da yapılara büyük avantaj sağlıyor. Böylece kullanımıyla doğaya salınan karbon emisyonunun azalmasına katkıda bulunuyor.

Öte yandan tuğla üretimi, beton üretimine kıyasla daha az su tüketiyor. Bu da su kaynaklarımızın korunması için önem büyük arz ediyor. Işıklar Tuğla olarak, üretim süreçlerimizde suyun verimli kullanımını esas alıyoruz.

Bu ürünün üretimi ve kullanımı da çevreye olası etkileri nedeniyle sürdürülebilirlik açısından büyük önem taşıyor. Tuğla üretiminde kullanılan temel malzemelerden biri olan kilin çıkarma ve işleme süreçleri, gerekli prosedürlere özen gösterilmediği taktirde doğal ekosistemlere zarar verebiliyor. Bu sebeple toprağın kazılması ve işlenmesi sırasında erozyon riskinin önlenmesi, bitki örtüsü ve habitatların tahrip edilmemesi gerekiyor.

alan-kadikoy

Işıklar Tuğla olarak, tuğlanın binlerce yıllık kullanım serüvenine, modern üretim teknolojilerimizle yeni bir soluk getiriyoruz. Tuğlanın üretiminden kullanımına ve ardından tekrar geri dönüşümüne kadar tüm süreçlerde çevresel etkiyi en aza indirmeye odaklanıyoruz. Üretim aşamalarımızda son teknoloji ekipmanlarımız sayesinde açığa çıkan enerjiyi en aza indiriyor, doğaya hiçbir zarar vermeden kili en doğal haliyle işliyoruz. Yerel yönetmeliklere tamamıyla uymanın yanı sıra uluslararası kalite standartlarını da tam anlamıyla karşılayarak tuğlayı hem çevre hem de yapılar için en doğal malzeme haline getiriyoruz.

Üretim tesislerimiz ve ürünlerimiz için sürdürülebilirlik sertifikalarına sahibiz. Bu bilinçle sürdürülebilir binalar için gerekli olan yeşil bina sertifikalarına uygun tuğla çeşitleri de sunuyoruz. Sürdürülebilir tuğla üretimi ve kullanımı konusunda mimarlara, müteahhitlere, kullanıcılara ve öğrencilere bilgi ve eğitimler veriyoruz.

Ar-Ge çalışmalarımızla alternatif üretim yöntemleri üzerinde çalışıyor, binaların tasarımında enerji verimliliğini ön planda tutmaya özen gösteriyoruz. Ürün gamımızda bulunan tüm tuğla çeşitlerimizle sektörde fark yaratan, çevreyi ve doğayı el üstünde tutan bir anlayışla hareket ediyoruz. Bu alandaki sürdürülebilirlik politikalarımız ve aldığımız aksiyonlarla sektörün lider tuğla üreticisi olmayı ve gelecek nesiller için yaşanabilir bir çevre bırakma çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Keyword suggestion: Building, Residence