Ekoklinker 20 S ile Hatılsız Örülen Dolgu Duvarların Deprem Performansı

Ekoklinker 20 S ürünü hatılsız dolgu duvarların düzlem dışı doğrultudaki deprem performansının belirlenmesi için deneye tabi tutulmuştur.  Deney deprem Yönetmeliği hazırlayan İTÜ İnşaat mühendisliği hocalarından Prof. Dr. Alper İLKİ yürütücülüğünde Türkiye akreditasyon kurumu tarafından teknik yeterliliği, tarafsızlığı gizlilik ilkelerine bağlılığı ve uluslararası test standartlarında akredite edilmiş bir tesis olan Allianz Teknik Deprem Laboratuvarı’nda yapılmıştır. Test Ekoklinker 20S ürünü ile hatılsız olarak 4,5 m yüksekliğinde betonarme perde duvar içine örülen tuğla duvarlar için yapılmıştır. Ekoklinker 20 S ürünü yatayda lamba zıvana, düşeyde ekoklinker örüm harcı ile örülmüştür. Ekoklinker 20 S Mineral yün dolgulu çift boşluklu yüksek ısı yalıtım değerine sahip    ( λ 0,075 W/mK ) ve yüksek basınç dayanımına sahip dolgu duvar malzemesidir. 

Test için günümüz yapılarını temsilen kolon ve kiriş kesitlerine sahip betonarme çerçeve ile deney düzeneği inşa edilmiş ve imal edilen toplam duvarın düzlem dışı doğrultuda testleri gerçekleştirilmiştir. Türkiye bina deprem yönetmeliğinde (2018) belirtilen kurallar dikkate alınarak, betonarme çerçeve rijit temeller üstüne, C30 sınıfı beton ve S420 sınıfı yapı çeliği kullanılarak imal edilmiştir. 

Çalışma kapsamında Kocaeli – Gebze , Kobe – Kakogawa, Kobe – Chihaya  depremlerine benzer ivmeler numune duvara  uygulanmıştır. Test edilen numuneye ileri seviye sayılabilecek bu sarsıntıların duvara dik doğrultuda uygulanması sonrasında ezilme ya da dökülme gibi ileri duvar hasarları sergilememiştir.