Işıklar Tuğla Ödülleri 2023 Ödül Töreni Gerçekleşti

Işıklar Yapı Ürünleri tarafından düzenlenen Işıklar Tuğla Ödülleri 2023 Ödül Töreni, 23 Kasım Perşembe günü SALT Galata’da gerçekleşti.

 

Tuğla kullanımının yaratıcı ve iyi detaylandırılmış uygulamalarını ortaya koyan projeleri ödüllendirmenin yanı sıra buradan elde edilecek bilgi birikimini ve deneyimleri paylaşmayı amaçlayan “Işıklar Tuğla Ödülleri 2023” gerçekleşti. İkinci kez organize edilen ödül programı kapsamında; Işıklar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık, Işıklar Holding Yönetim Kurulu Üyeleri, üst düzey yöneticileri, projeleriyle ödüle değer görülen mimarlık ofisleri, jüri üyeleri, akademisyenler ve mimarlar SALT Galata’da gerçekleştirilen ödül töreninde bir araya geldi.

 

Alışılmışın dışında, Işıklar Tuğla ürünlerini kullanarak yeni tasarım yaklaşımları geliştiren, daha yaratıcı ve ilginç geometrilerle fark yaratan uygulamaları ortaya koyan, geleneksel yapı malzemesinin güncel kullanımlarının araştırılması ve geliştirilmesi adına; 

 

  • Hera Büyüktaşcıyan’ın Pneuma adlı yerleştirmesi,
  • rggA Mimarlık A.Ş. 31/23 projesi,
  • Mi’Mar Mimarlık Çamlıca Palet Türk Müziği İlkokulu ve Ortaokul projesi,
  • CM Mimarlık Ermiş Konutları projesi,
  • Yazgan Tasarım Mimarlık Longosphere

 

 projesiyle jüri tarafından eşdeğer ödüle layık görüldü.

 

Işıklar Tuğla 50. Yılında

 

Ödül töreninde konuşma yapan Işıklar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Rıza Kutlu Işık, Işıklar Tuğla’nın 50. yılında, Bartın’da bulunan fabrikalarında aralıksız olarak üretimlerine devam ettiklerini söyleyerek; ikinci kez düzenlenen ödül programı kapsamında Işıklar Tuğla’nın üretim gamında yer alan, değişik renk ve dokularda üretilen tuğlalarla hayata geçen yapılardan dolayı çok mutlu ve gururlu olduğunu ifade etti.

 

Üretimde teknolojiyi sürekli takip ettiklerini, kaliteli ve kalıcı eserler ortaya çıkarabilen kaliteli tuğlalar ürettiklerini ve zaman içerisinde daha da fazla ürünün eserlere dönüştüğünü görmeyi çok istediklerini dile getirdi. Anadolu’da köklü bir geçmişi olan geleneksel yapı malzemesi tuğlanın güncel kullanımlarının araştırılmasına katkıda bulunmak ve Işıklar Tuğla’nın geniş ürün yelpazesi ile geliştirilebilecek sürdürülebilir, çağdaş tasarımları desteklemeye devam edeceklerini dile getirdi.

 

Işık, son olarak Işıklar Tuğla ödül programına katılıp ödüle değer görülen tüm ofislere teşekkür etti.

Alanında uzman jüriler değerlendirdi.

 

Yaşam alanları, kamusal alanlar, sürdürülebilir yaklaşımlar, yaratıcı/yenilikçi kullanımlar kategorilerinde olan projeler; 

 

  • Prof. Dr. Seden Acun Özgünler (İTÜ Mimarlık Fakültesi Bölüm başkanı), 
  • Doç. Dr. Ümit Turgay Arpacıoğlu (MSGSÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi),
  • Kerem Erginoğlu (Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık Kurucu Ortağı) 
  • Prof. Dr. Hüseyin L. Kahvecioğlu (İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi) 
  • Dürrin Süer’den (M+D Mimarlık Kurucu Ortağı)  

 

tarafından değerlendirildi. 

 

Ödüle değer görülen projeler toplamda 130.000 TL ile ödüllendirildi.